İskambil Falı

Canınız sıkıldığında ne yaparsınız? O kadar sıkıldı ki artık bilgisayarı kapattınız, televizyonda izleyecek de bir şey yok, dışarıda da hava çok kapalı.
Belki de yağmur yağıyor. Ya da dışarı çıkma isteğiniz hiç yok. Veya evde birkaç kişi oturuyorsunuz, herkesin canı sıkıldı, dışarı çıkmak isteyen de yok.
Canınızın sıkıntısını nasıl aşarsınız? Play Station mı? Hadi ama, biraz yaratıcı olun. Peki… iskambil kağıtlarıyla bazı İskambil Falı Bu herkes için eğlenceli olmaz mı? Rekabetin de yüksek dozda olacağını düşünemiyor musunuz?
Bu durumda ortamın da ateşi artar ve herkes yaşadığı anlardan tekrar zevk almaya başlar. Hatta, rekabeti daha da kızıştırmak için oynadığınız oyunu bir bedele bağlayın ve rekabet daha da artırın.
Bu belki birer içecek de olabilir, ev arkadaşıysanız bulaşık yıkamasına da olabilir. Eminim bundan herkes çok eğlenecektir.
Öncelikle iskambil falı kağıtlarının özelliklerini anlatalım. Çoğu deste üstünde “A” harfi yazan bir kartla başlarken özellikle pişti oyununda kullanılan kağıtlar “1” ile başlar.
Bu kağıt genel itibariyle birçok oyunda önemli bir kağıt olarak öne çıkar. Sonrasında 2,3,4,5,6,7,8,9 ve 10 gelir.
Bundan sonra ise renkli kağıtlar sırayı oluşturur. J veya V yazılı vale, jilet bacak gibi isimleri olan kağıt önce gelirken, sonrasında D veya Q harfi ile “kız” gelir. En son olarak da R veya K harflerinden biriyle de “papaz” gelir ve deste biter.
Kupa, karo, sinek ve maça olmak üzere toplamda dört çeşit kağıt türü vardır. 13x4 dersek bir iskambil falı destesinin 52 kağıttan oluştuğunu bulmuş oluruz. Tabi her oyun bütün bir iskambil destesi ile oynanmıyor.
Pis Yedili olarak geçen oyun iki desteyle oynanır örneğin. Veya Hoşgin sadece 9 ve üstü kağıtlarla oynanan bir oyundur. Bu paragrafta da çok ünlü bir oyun olan “pişti”’yi anlatıp bitireceğim. Oyun en zevkli haliyle 4 kişi tarafından oynanır.
Temel kural farklı kağıt türlerinden aynı numara üst üste geldiğinde son atan taraf yerdeki kağıtları alır. J veya V olarak anlattığımız kağıt da bütün kağıtları alabilme özelliğine sahiptir.
Öncelikle deste karıştırılır. Ve dağıtan kişiden sonraki kişi kağıdı keser. Sonrasında yere 3 kapalı 1 açık kağıt bırakılır. Oyunculara 4’er kağıt verildikten sonra kağıdı kesen oyuncu kağıt atarak başlar.
İskambil oyunu sonunda yerde bir kağıt kalırsa bu kağıt en son alan tarafa verilir. Puanlama: Pişti, yani ilk atılan kağıdı ikinci atanın direk alması durumu 10 puan, Aslar 1’er puan, sinek 2, 2 puan, valeler 1’er puan, karo 10, 3 puan ve son olarak kağıt çokluğu, yani bir tarafın aldığı kağıdın diğer taraftan fazla olması da 3 puan.
Alınan kağıt sayısı eşitse bu hesaba katılmaz. Oyunun biteceği sayıya oyuncular karar verebilir. Sizler için hazırlanmış olan bu uygulama en kısa sürede sitemize eklenecek ve gene sizlerin de tavsiyeleri ile istenilen her türlü iskambil falı ve iskambil oyunları eklencektir.
Sizlerin de tavyielerine bakılarak sitemize diger farklı bir çok uygulamalar da eklenebilir, Lütfen istek ve arzularınızı bize iletişim adresimizden bildiriniz. ilginiz için Teşekkür eder. sizleri iskambil Falı uygulamaları ile başbaşa bırakıyoruz.